DIGIKENT

MOBEL

Belediye saha operasyonlarında çağdaş çözümler ve etkinlik.

Mobel - Mobil Belediyecilik

Belediyelerin tüm saha ekipleri, cep bilgisayarları veya akıllı telefonlarla hem aktif hem de online çalışma olanağına kavuşuyorlar. Sunduğumuz sistem, belediye yönetimi ve saha ekiplerinin koordinasyonunu, saha ekiplerinin tüm belediye veri tabanına kolaylıkla ulaşmasını ve bilgileri kolayca güncellemesini sağlıyor.

Mobil teknolojiler, dünyanın gelecekte en çok kullanacağı sistemler haline gelecektir. Özellikle 3G teknolojisinin Türkiye’de başlamasıyla, bu gelişim çok daha hızlı olacaktır.

Belediyedeki iş süreçlerinin önemli bir kısmı saha operasyonlarından oluşmaktadır. Bu sebeple sahadan, belediye veritabanındaki verilere erişmek ve bu sayede süreci kısaltmak hizmet kalitesi anlamında çok önemli olmaktadır. Belediye saha ekiplerine sağlanan mobil bilgisayar altyapısı sayesinde, tüm iş yerleri hızla taranıyor ve denetleniyor, meskenler için gerekli bilgiler

toplanabiliyor, yapı denetim elemanları isterlerse Doküman Yönetim Sistemi'nde bulunan imar dosyalarındaki dokümanlara anında ulaşabiliyor.

DIGIKENT MOBEL cep bilgisayarları ve yazıcılarını kullanarak ve DIGIKENT Entegre Kent Yönetim Sistemi ile entegre çalışarak belediyelerin saha bilgilerinin online güncellenmesini sağlar. Ekipler kullandığı cep bilgisayarları (PDA) veya akıllı cep telefonları ile GPRS ve İnternet üzerinden belediyenin veritabanına ulaşıp, işyerleri ile ilgili sorgulamaları rahatlıkla yapabilmektedir.

Örnek bir uygulama: "İşyeri Denetimi"

DIGIKENT MOBEL ile belediyelerin saha ekipleri, işyerleri hakkındaki eksik veya hatalı bilgileri yerinde düzeltebilir, fotoğraflarını, eksik belgeleri ve varsa diğer uygunsuzluklarını tespit ederek cep bilgisayarı yoluyla merkezi sisteme kaydedebilirler. Yapılan belediye denetiminin sonucunda oluşturulan tutanaklar, otomatik olarak düzenlenip cep yazıcısından bastırılarak işyeri sahibine tebliğ edilebilmektedir.

DIGIKENT MOBEL kapsamında, işyerleri sınıflandırılarak, ne iş yaptıkları tespit edilmektedir. İşyerlerinde çalışanların sayıları ve bilgileri ile boş işyerlerinin kayıtları sisteme girilmektedir. Esnafın bildirdiği sorunlar ve çözüm teklifleri kaydedilerek, problemlerin hızla çözülmesi sağlanmaktadır.

Tüm bunların yanında, sistem sayesinde, zabıta ekiplerinin günlük faaliyetleri denetlenebilir; ruhsatsız işyerlerinin takibi yapılarak, tüm işyerlerinin ruhsat alması sağlanır; Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV), ilan ve reklâm, eğlence, işgaliye, vb. gibi vergi beyanlarındaki kaçaklar önlenebilmektedir.

DIGIKENT MOBEL ile Sahada Girişi Yapılan Örnek Çalışmalar

  • İşyerinin genel bilgileri
  • İşyeri adres bilgileri
  • İşyeri sorumlusuna ait bilgiler
  • İşyerinin ruhsat bilgileri
  • Çalışanlara ait bilgiler
  • Çevre Temizlik Vergisi’ne esas bilgiler
  • İlan ve reklâm vergisine esas bilgiler
  • Eğlence vergisine esas bilgiler
  • Çeşitli anket soruları